Nis30
0

Akılda Kalıcı Bir Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Gönderiyi Paylaş

Konuya Giriş

Küresel dünya her sektör için bir rekabet ortamı yarattı ve bu senaryo içinde logo önemli bir mihenk taşı oldu. Bu kavram içinde (logo) oluşturduğunuz marka kimliği ve marka imajı gibi terimler vardır.

Kurumsal marka; çeşitli paydaşları ve uzun vadeli müşteri sadakati ve artan karlılığı ( Plummer , 1985) üretecek güçlü bir marka için ihtiyaç kavramını sürdüren çeşitli hedef kitleyi içerir.
Logo varlığı markaya bir farkındalık yaratır , böylece grafik kimliği, (genellikle logo tasarımı ile başlayan), çoğu pazarlama kampanyalarının temelini oluşturur.

Unutulmaz logo tasarımı sadece renk , tipografi veya beyaz boşluk olayı değil , kurumun hedefleri dahilinde bu pazar içinde logosunu konumlandırma seçeneği sunar.Başarılı bir logo tasarımının çekirdek bileşenleri ‘’basitlik’’, ‘’ayırt edicilik’’, ‘’hatırlanabilirlik’’, ‘’adaptasyon’’ öğeleridir.

Farklı ve Benzersiz Bir Logo Tasarımı Ne İster?

Minimalist bir yaklaşım benimsenerek tasarlanan logo kartvizitlerde, reklam panolarında , pim rozetlerinde hatta web sitesi gibi geniş bir yelpazede kullanılabilir.

İnsanların görsel algıları kendi benzersiz kültürel deneyimlerine göre değişir ve karmaşık bir logo tasarımı bu algıyı bozabilir.Milton Glaser bir keresinde logo markaya açılan kapıdır demiştir.

Dünyanın çeşitli şirketlerinde genellikle benzer iş kavramları vardır.Endüstri sürekli değişir fakat mesaj ve hizmet aynı kalır.Havayollarını düşünün. Ulusları temsil eden çeşitli havayolları tüm insanlar için ulaşım ve hizmete odaklanır.Markalaşma açısından kurumsal stratejiler arasında küçük farklılıklar vardır ama nihai hedef olarak stratejiler birbirinden ayrılır.

AKILDA-KALICI-BIR-LOGO-TASARIMI-001

İlk bakışta havayolu şirketleri için logo izlenimleri şunlardır:

 • Logo elemanları , hava , hareket ve seyahat yönlerini içermektedir. British Airways , American Airlines ve Malezya Havayolları gibi…
 • Renkler; havayolunu temsil eden milletin ulusal renkleridir. Sri Lanka Air , Qantas ve Emirates gibi…
 • Logo açık ve anlaşılabilirdir, font basittir ,bu nedenle uzak mesafelerden görülebilir. Swiss Air, Air Asia and KLM gibi..

Unutulmaz bir logo oluşturmak için kullanıcı ve marka değeri arasında bir duygusal bağlantı ve izleyici algısı olmalıdır.

Resimli veya Harfsel?

Bir şirket için logo tasarlarken akılda tutulması gereken en önemli unsur kurumsal iş planıdır. Marka konumlandırma, marka kimliği ve hedef kitlesi akılda tutulmak zorundadır.Logonun elemanları seçilen bir simge, dizin veya sembolden ortaya çıkar. Resimsel sunum şirket ve iş değeri arasındaki ilişkiyi gösterir.

Logo tasarımlarının geometrisini anlamak şarttır.Çoğu logolar resim işaretleri (Apple Logo) ve harf işaretleri (Dell Logo) olarak birbirinden ayrılır.Resimsel logolar kurumsal veya kültürsel amaç içerirken harfsel logolar sadece harflerden oluşmaz aynı zamanda resim de içerirler.

Resimsel: Figüratif vs Figüratif Olmayan!

Resimsel veya grafiksel logolar mecazi yada mecazi olmayan unsurlar içerirler.

AKILDA-KALICI-BIR-LOGO-TASARIMI-002

 

Figüratif Logolar

Figüratif logolar belirli bir endüstri içinde tanınabilir işaretler içerir.

 • Açıklayıcı İşaretler: İçinde bir kahve fincanı olan Dunkin Donuts’a bakalım.Puma gölgesi bulunan puma logosuna veya kızıl haç işareti bulunan American Red Cross logosuna bakın.Bunlar genellikle küresel engelleri aşmak için şirketlerin kullandığı içeriklerdir.
 • Metaforik işaretler: Bunlar endüstri ile ilişkili kavramları ima eder.Örneğin bazı yoga enstitüleri sakinliği ifade etmek için lotus çiçeğini kullanırlar,sigorta şirketleri şemsiye figürünü koruma içgüdüsünü ifade etmek için kullanırlar,spor salonları zayıf ve ince yapılı insan figürleri kullanırlar.Farklı görsel temsiller dünyada farklı anlamlara sahip olabilirler, fakat genellikle simgeler insanları aynı hedefe doğru  yönlendirirler.
 • Temel İşaretler: Apple logosuna bakalım; logonun kurumsal iş ile ilgisi yoktur.1976 yılında tasarlanan özgün logoda Newton başının üstünde asılı bir elma ile elma ağacının altında gösteriliyordu.Bu kompozisyon bilgi ve büyümeyi göstermekteydi.Aynı şekilde The MTS (Mobile Tele Systems) aynı şekildedir.Logoda kırmızı bir dikdörtgen içinde bir yumurta vardır. Bu göndermenin şirket profiliyle hiçbir alakası yoktur. Bunlar bir marka kimliği , tutarlı ve sürekli bir bağlantı oluşturmak için pazarlama ekibi tarafından uyarlanmış logolardır.

Figüratif Olmayan İşaretler

Bu işaretler doğrudan şirkete atıfta bulunur fakat iş ile ilgisi yoktur. Chase Manhattan , Nike , BP , Pepsi ve Olimpiyat logosu gibi soyut logolar bu logolara örnektir.Soyut olarak tasarlanacak logolarda şirket ve endüstri arasında ilişkiyi daha güçlü göstermesi için çok fazla üzerinde çaılışılmalıdır.

Harfsel İşaretler

Bazı logo firmaları görsel temsili olarak tam adını ya da kısaltmayı kullanır.Harfsel işaretler aynı zamanda eşsiz bir şekilde tasarlanmış kendine özgü yazı tipini kullanılarak da şirketi veya kurumu temsil edebilir. Dell, IBM, CBS, Fox News, Disney, and AT&T bu logo tasarımlarına örnektir.

Akılda Kalıcı Bir Logo Tasarımının Temel Elemanları Neler Olmalı?

Hedef pazarı etkilemek amacıyla kalıcı bir logo tasarımı için gereken birkaç unsur vardır.

AKILDA-KALICI-BIR-LOGO-TASARIMI-003

 

Sektörde tasarımcılar ve uzmanlar tarafından kabul edilen kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Çarpıcı, hatırlanabilir,uygun
 • Hemen tanınabilir
 • Tutarlı bir kurum görüntüsü sağlamalı
 • Şirketin karakteriyle ilişkili
 • Yasal olarak korunabilen
 • Kalıcı değere sahip
 • Medya üzerinde iyi çalışan (medyatik)
 • Siyah ve beyaz renklerin ikisinede uyum sağlayabilen

Logo Şablonları

Küçük şirketler için profesyonel bir tasarımcıyla çalışmak yerine şablonlar üstünden tasarım yolunu seçmek daha avantajlıdır.Logolarda hızlı sonuç almak isteyen küçük ölçekli şirketler için bu tür çalışma şekli daha uygundur.

AKILDA-KALICI-BIR-LOGO-TASARIMI-004

 • Kütüphaneden Sembol Ekleme: Logo şablonlarında bir çok seçenek mevcuttur.Yapılması gereken sadece ihtiyacımız olanı seçmektir.Sembol seçildikten sonra onu çalışma alanına aktarmak kolaydır.Bundan sonra yapılacak iş logo üzerinde düzenleme yapmaktır.
 • Yazı ve Tipoğrafi ile Oynamak: Fontlar insanlar üzerinde derin etkiler bırakır.Bu nedenle tasarımcılar tarafından dikkatle seçilir.Önemli bir örneğide Coca Cola logosudur.Bu logo basittir ve bütün dünyada kolaylıkla tanınır.İlginç ve ilgi çekici fontlarla çalışmak insanların dikkatini çeken logo tasarımları oluşturmaya yarar.
 • Uygunluk İçin Çeşitli Renkler Kullanmak: Renkler ayırt edici bir logo için farkındalık yaratır.Devasa şablon kütüphanelerinden logo için bir çok renk seçilebilir.Bu yolla tasarımcılar çoğunlukla tercih edilen renklere kolayca erişim sağlayabilirler.Logo için doğru rengi seçmek çok mühimdir.
 • Resim Ekleme ve Düzenleme: Microsoft word dosyasıyla çalışmak çok kolaydır,çünkü resimler kolayca eklenip düzenlenebilir.Tasarımcılar bu yolu çok rahatlatıcı ve komforlu bulmaktadırlar.
 • Önizleme Seçenekleri: Logo şablonları tasarımcılar için önizleme seçenekleri sunar.Bu tasarımcıya geri dönüş ve ikinci bir  seçenek sunar.Bu yol tasarımcıya logonun aynısından yani tekrarının yapılmasından kurtarır.
 • Değişik Formatlarda İndirme: Seçilen ve beğenilen şablon tasarımcı tarafından png. jpeg. gibi değişik formatlarda indirilebilir.

Sonuç Olarak

Tasarım oluşturmadan önce logoyu oluşturan elemanlara çok dikkat edilmelidir.Logo şablonları temiz , açık ,anlaşılabir tasarımlar için vazgeçilmez seçeneklerdendir.

PDF Döküman : akilda-kalici-bir-logo-tasarimi-nasil-yapilir

Yazar Hakkında

Comments are closed.