Nis10
0

Magento Tanımı ve Özellikleri

E-Ticaret, Magento Gönderiyi Paylaş

Magento “PHP” ile geliştirilmiş, “Zend Frameworkaltyapısını ve “MySQL” veritabanını kullananan, açık kaynaklı, çok hızlı büyüyen ve son derece kapsamlı bir e-ticaret platformudur. İlk olarak Varien (ebay) tarafından geliştirilmiştir ve halen desteklenmektedir.

Geliştirilme süreci 2000 lerin başına kadar uzanmaktadır. Varien tarafından genel kullanıma açık  ürün haline getirilen (release) ilk Magento sürümü 31 Mart 2008 de yayınlamıştır. Binlerce çözüm ortağı bulunan Magento, tüm dünyada 150.000’den fazla işletme tarafından kullanılmaktadır.

Her boyuttaki işletmenin taleplerini karşılayabilen son derece yetenekli ve esnek bir e-ticaret sistemidir. Tüm kullanıcıların taleplerini karşılayabilmek için birden çok versiyon seçeneği bulunmaktadır.  Bu versiyonlar “Magento Community Edition” olup “Magento Go” ve “Magento Enterprise Edition” dır. Dilerseniz bu versiyonlardan ayrı ayrı bahsedelim :

Magento Community Edition : Tamamen üzcretsiz olup Magento topluluğu tarafından sık aralıklarla güncellenen bir üründür. E-ticaret yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli web girişimlerini hedeflemektedir. Yazılım geliştiriciyseniz yada teknoloji meraklı bir tüccarsanız sizin için mükemmel bir çözüm olacaktır. Magento Community Edition’u isterseniz kendiniz kurabilir isterseniz Magento çözüm ortaklarından destek alabilirsiniz. Yazımızın devamında Magento CE yi nasıl kuracağımızı ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Magento Go : Magento e-ticaret  sisteminin Magento tarafından barındırma desteği verilen paralı versiyonudur. Magento e-ticaret sistemi yüksek erişimli altyapıya sahip güçlü sunucular üzerinde barındırılmaktadır. Küçük e-ticaret girişimleri için tasarlanan “Magento Go”  kullanıcıya basitleştirilmiş ihtiyaca göre genişletilebilir bir arayüz sunar

Magento Enterprise Edition : Bu versiyon Magento Community Edition ile aynı altyapıyı kullanmakla beraber birçok kayda değer farklılıklara sahiptir. Magento Enterprise Edition sürümünde olmayan eklenti ve ekstra özellikler sunan ücretli bir sürümdür. Büyük veya büyümekte olan işletmelere uygun son derece esnek ve yüksek performanslı versiyondur.

Yazımıza devam etmeden önce birkaç önemli tecrübeden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak Magento e-ticaret sistemi standart hosting paketlerinde son derece yavaş ve verimsiz çalışacaktır bu nedenle sunucu kiralamanızda fayda var. Ben Digital Ocean üzerinde “droplet”  adı verilen sanal sunucular üzerine sistemimi kuruyorum ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum.

Son derece yetenekli olan Magento kullanılması veya eklenti yazılması sanıldığı kadar kolay bir sistem değildir. Üzerinde modül geliştirebilmek için son derece iyi PHP bilgisine ihtiyaç vardır. Uygun olan eklentileri sisteme entegre etmek ve çıkacak sorunları çözebilmek için tecrübeye ve zamana ihtiyaç vardır. Eğer profesyonel bir sisteme ihtiyaç duymuyorsanız “OpenCart” kullanmanız daha uygun olacaktır.

Magento Uygulamasının Başlıca Özellikleri

Özelliklerinin çok geniş yelpazede olması Magento’nun başlıca faydalarından biridir. Bu nedenle başarılı online mağazalar geliştirebilir ve yönetebilirsiniz. Çeşitli ödeme altyapılarına sahip, uluslararası destekli kargo seçenekleri olan ve özel SSL sertifikası ile güvenliği sağlanmış bir online mağaza  e-ticaret için son derece cazip bir merkez olacaktır. Başlıca özelliklerini sıralayalım;

 • Analiz ve Raporlama – Google Analytics ile entegre çalışır, birçok farklı rapor sunmaktadır.
 • Ürün Sunumu – Her ürün için birden çok resim seçeneği, geniş yorunlama seçeneği, beğendiklerim ve çok daha fazlası.
 • Katalog Sunumu – kolay navigasyon, gelişmiş ürün filtreleme sistemi, ürün karşılaştırma.
 • Katalog Yönetimi – envanter yönetimi, ürünlerin toplu içe ve dışa aktarımı, konuma göre farklı vergi oranları ve daha birçok ürün özellikleri.
 • Müşteri Hesapları – sipariş durumu ve tarihçesi, beğenilenler listesindeki ürünler için e-posta ve RSS ile bilgi paylaşımı, bülten aboneliği, standart fatura ve teslimat adresi.
 • Müşteri Hizmetleri – müşterilerin hesapları için gelişmiş özellikler, bize ulaşın formu, kapsamlı sipariş takibi ve tarihçesi, özelleştirilebilir sipariş e-postaları.
 • Sipariş Yönetimi – yönetici paneli üzerinden sipariş oluşturma, birden fazla fatura gönderebilme ve çağrı merkezi siparişi oluşturma seçeneği.
 • Ödeme – Farklı ödeme yöntemleri: Kredi kartı, Paypal, Authorize.net, Google Checkout, çekler, ödeme emirleri aynı zamanda CyberSource, EPAY, Eway ve benzeri dış ödeme modülleri desteği ve çok daha fazlası.
 • Kargolama – birden fazla adrese kargolama, UPS, UPS XML (hesap oranları), FedEx (hesap oranları), USPS ve DHL desteği.
 • Satın Alma (Checkout) – tek sayfa üerinden satın alma, SSL desteği, hesap oluşturmadan satın alma.
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) – % 100 Arama Motoru Dostu, Google SiteMap desteği.
 • Uluslararası Destek – çoklu dil ve para birimi, kayıt, satın alma ve nakliye için izin verilen ülkelerin listesi, lokalizasyon.
 • Pazarlama Promosyonları ve Araçlar – kupon, indirim ve farklı promosyon seçenekleri.
 • Site Yönetimi – birden çok web sitesi kontrolü, birden fazla dil, ABD’de ve Uluslararası pazarlarda vergi oranı desteği, şablonlar aracılığıyla özelleştirilebilir görünüm.

Yazar Hakkında

Comments are closed.