Mar17
0

MySQL Veritabanı Kurulumu

Mysql, Wordpress Gönderiyi Paylaş

MySQL veritabanımızı cPanel aracılığı ile oluşturmak için hosting paketinizi satın aldığınız firmanın sağladığı arayüzden “cPanel’e Giriş” düğmesine basarak (Düğmenin ismi hosting firmasına göre değişebilir) cPanele giriş yapılır. cPanel adresi aşağıdaki örnek bağlantı adresleri ile benzeşecektir.

  • https://domainadresiniz.com/cpanel
  • https://cpanel.sunucuadiniz.com
  • https://panel. sunucuadiniz.com/hostingcpmanager.php?domainid=…

Veritabanı oluşturmak için 2 yöntem kullanabiliriz:

1) “MySQL Databases” Bağlantısını Kullanarak

Databases” başlığı altında bulunan ilk sıradaki “MySQL Databases” (MySQL Veritabanları) düğmesine basarak veritabanı kurulumunu başlatıyoruz.

wordpress mysql kurulumu-

Karşımıza çıkan ekranda “Create New Database” başlığı altında bulunan “New Database” alanına oluşturmak istediğimiz veritabanının ismini giriyoruz ve “Create Database” düğmesini basıyoruz. Aşağıdaki resimde tarif ettiğimiz ekranı görmekteyiz.

wordpress mysql kurulumu-

Eğer sorunsuz bişekilde veritabanını oluşturabildiysek işlemin başarılı olduğunu gösteren aşağıdaki ekranla karşılacağız.

wordpress mysql kurulumu-

Veritabanımız oluşturuldu “Go Back” (Geri Dön) düğmesine basarak veritabanı kullanıcı yaratmak için bir önceki sayfaya dönmemiz gerekiyor. Kullanıcı adımızı ve şifremizi ilgili alanlara yazarak “Create Use” (Kullanıcıyı Oluştur) düğmesine basarak veritabanı kullanıcımızı oluşturmuş oluyoruz.

wordpress mysql kurulumu-

Kullanıcımız oluşturulduktan sonra aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi yeni kullanıcımız bir çoktan seçmeli liste olan “User” alanındaki seçeneklere eklenecektir.

wordpress mysql kurulumu-

User” seçeneğinden yeni eklediğimiz kullanıcıyı ve “Database” seçeneğinden de veritabanımızı seçtikten sonra “Add” düğmesine basarak eklediğimiz kullanıcıyı veritabanımıza atamış olacağız ve aşağıdaki ekrana yönleneceğiz.

wordpress mysql kurulumu-

Yönlendiğimiz bu ekranda az önce oluşturduğumuz kullanıcımızın veritabanında hangi yetkilere sahip olması gerektiğine karar vereceğiz. Önerilen bu ekrandaki tüm yetkileri seçmenizdir. Yetkileri belirledikten sonra “Make Changes” düğmesine basarak veritabanı oluşturma işlemini tamamlamış oluyoruz.

Buraya kadar anlattıklarımız 1. Yöntemdi. Bir diğer yöntemde Veritabanı Oluşturma Sihirbazı ile kurulum yapmak. Şimdi ondan bahsedelim…

2) Veritabanı Oluşturma Sihirbazı Kullanarak

Yukarda bahsettiğimiz tüm aşamalar MySQL Veritabanı Sihirbazı’nı kullanırken de geçerlidir. “MySQL Database Wizard” düğmesine basarak veritabanı yaratma işlemine başlayabilir ve oluşturduğunuz veritabanınıza kullanıcı yaratarak veritabanınıza atayabilirsiniz. Tüm bu işlemler sırasında sihirbaz sizi yönlendirecektir.

wordpress mysql kurulumu-

PDF Döküman : mysql-veritabani-kurulumu

Yazar Hakkında

Comments are closed.