Nis10
0

Magento 1.9.x cPanel Üzerinde Kurulumu

E-Ticaret, Magento Gönderiyi Paylaş

Magento Tanımı ve Özellikleri ?

Magento’nun ayrıntılı tanımına ve özelliklerine daha önce yazmış olduğum Magento Tanımı ve Özellikleri isimli yazıdan ulaşabilirsiniz.

Magento Kurulumu

Yazımızda Magento’nun cPanel üzerinden 2 ayrı kurulum yönteminden bahsedeceğiz.

  1. En hızlı ve kolay kurulum yöntemi “cPanel” üzerinde bulunan “Softaculous Apps Installer” başlığı altındaki “Magento” bağlantısını kullanarak yapılabilir.
  2. Bir diğer yöntemde magento son sürümünü indirip “cPanel-> FileManager” yada “FTP” aracılığı ile barındırma hesabınıza yükleyerek yapılan manuel kurulumdur. İki yöntemden de yazımızda bahsedeceğiz.

Bu iki kurulum yöntemini ayrıntılı şekilde açıklayalım.

1) Magento’nun Softaculous Otomatik Kururlumu

cPanel” üzerinden yapılan Softaculous otomatik kurulumu Magento kurulumunu dakikalar içerisinde yapmanızı sağlayarak size çok fazla zaman kazandıracak ve fazla efor sarfetmenden kurulumu yapabilmenizi sağlayacaktır. Bu yçntemi kullanarak kurulum yapabilmek için bilgiye yada geçmiş deneyime ihtiyacınız yoktur.

Kuruluma başlayabilmek için ilk olarak cPanel’imize ulaşmamız gerekiyor. “cPanel” üzerinde  Softaculous Apps Installer” başlığını buluyoruz. “Scriptd” kategorisinde bulunan “Magento” linki görüntülenecektir. “Magento” linkine basarak kurulumumuzu başlatıyoruz.

Magento-Kurulum-001

Bir başka yöntem de; “Categories” başlığı altında bulunan “E-Commerence” linkine basıyoruz, e-ticaretle ilgili olanları scriptlerin filtrelendiği aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Yine “Magento” linkini kullanarak kurulum aşamasına geçiyoruz.

Magento-Kurulum-002

Bu ekranda “Magento” uygulamasının özellikleri, kullanıcı arayüzleri gibi bilgilere bu ekranda ulaşabileceksiniz. “Install” sekmesinde kurulum ile ilgili birçok alan görüyoruz. Bu alanlar aracılığı ile “Magento” uygulamamızın konfigürasyonunu yapıyoruz.

Software Setup” başlığı altındaki alanlar sistem tarafından otomatik doldurulmuş olup değiştirmeye gerek yoktur :

Version of Magento : Magento uygulamasının versiyonudur.

Protocol : Sitenizin hangi protokolde çalışacağını bu alan belirleyecektir. SSL kullanıyorsanız “https” seçmelisiniz.

Domain : Alan adı bilginizi turar.

In Directory : Eğer magento web sitenize direk alan adınızı yazdığınızda ulaşmak istiyorsanız burayı boş bıramanız gerekmektedir. Eğer bir alt klasör altına kurulum yapmak isterseniz buraya bir klasör ismi girmeniz gerekiyor.

CRON Job :  Zamanlanmış Görev anlamına gelmektedir. İleri tarihli, sürekli ya da tercihe göre değişkenlik gösteren zaman uyarlı komutları uygulamak için en bilinen yöntemlerden biridir. Bu alanı doldurmak zorunda değilsiniz.

Admin Account” başlığı altındaki aşağıdaki alanları değiştirmenizi öneriyorum:

Admin Username (Yönetici Kullanıcı Adı): Sistem bu alana kendi otomatikmen bir isim vermektedir. Bazı cPanel versiyonları bu alanı “admin” olarak doldurmaktadır. Bu alanı kendinizin bir isim vererek değiştirmeniz son derece önemlidir. Aksi durumda siber saldırganlar “admin” gibi yönetici adlarını kolay tahmin edebilir. Eğer sistem tahmin edilemeyecek bir isim atadıysa bile sizin bu kullanıcı adını hatırlamanız açısından yine değiştirmeniz uygun olacaktır.

Admin Password (Yönetici Şifresi): Rastgele oluşturulmuş yönetici şifresidir. Eğer değiştirmek isterseniz ekranda gördüğünüz şifre alanına istediğiniz şifreyi yazmanız yeterlidir.

Admin Email (Yönetici E-postası): Bu alana bir e-posta adresi girmelisiniz. Bu alan zorunludur, sisteme giriş yapamadığınız durumda sistem yeni şifrenizi bu adrese yollayacaktır.

First Name and Last Name: (İsim Soyad Bilgisi) : Dilerseniz bu alana gerçek isim soyadınızı girebilirsiniz.

Magento-Kurulum-003

Son olarak sayfayı aşağıya kaydırarak “Install” düğmesine basınız.

Magento-Kurulum-004

Artık magento uygulamanızın kurulumu tamamlandı ve kullanıma hazır. Kurulum sihirbazı sizi yeni bir sayfaya yönlendirecek ve tamamlanan kurulumla ilgili detayları listeleyecektir. Magento web sitenize giriş yapabilir ve sitesini yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

2) Magento’nun Manuel Kurulumu

Bu bölümde Magento uygulamasının cPanel üzerinde manuel kurulumunu anlatacağım. Magento kurulumunu yapabilmek için aşağıdaki basamakları takip ediyoruz;

  • Basamak: Magento kurulum paketi indirin
  • Basamak: Magento dosyalarını sunucunuza yükleyin
  • Basamak: Magento uygulamasının kullanacağı MySQL veritabanını oluşturun
  • Basamak: Magento kurulum işlemine başlayın

Şimdi bu basamakları biraz daha açıklayalım.

1.Basamak : Magento’yu manuel olarak kurabilmek için ilk olarak Magento’nun Resmi Web sitesi’nden son versiyonunu indirmemiz gerekiyor.

2.Basamak : Bu aşamada kurulum paketimizi “cPanel -> File Manager” veya “FTP” aracılığı ile barındırma hesabımıza yüklememiz gerekiyor.

 Eğer magento kurulumunuz alan adınız için birincil site olmasını istiyorsanız (örnek olarak sitenize https://alanadiniz.com adresiyle ulaşmak istiyorsanız), kurulum paketinizi “public_html” klasörü altına çıkarmanız gerekiyor.

Eğer Magento kurulumunuzu “https://alanadiniz.com/marketim/”  adresinde görüldüğü gibi bir alt klasöre yapmak istiyorsanız kurulum paketinizi “public_html/marketim/” klasörüne yüklemeniz gerekmektedir.

Sıkıştırılmış haldeki (zip, rar, vs) kurulum paketinizi “cPanel -> File Manager” aracılığı ile barındırma hesabınıza yükledikten sonra, menüde bulunan “Extract” (çıkar) düğmesi aracılığı ile dosyalarınızı çıkarabilirsiniz.

3.Basamak : Bu aşamada “cPanel -> MySQL Databases” aracılığı ile MySQL veritabanı oluşturuyoruz ve bu veritabanına bir kullanıcı atıyoruz. Kurulum sırasında veritabanı detaylarını unutmamak için bir kenara not almakta fayda var, bu bilgileri kurulum sırasında kullanacağız.

 4.Basamak : Artık Magento kurulumumuza başlayabiliriz.

Kurulum örneğimizde Magento’muzu “public_html” altına kuruyoruz yani sitemize “https://alanadiniz.com” adresiyle ulaşacağız. Kurulum paketini sunucu hesabınıza yükleyip çıkardıktan (extract) sonra, MySQL veritabanımızda hazır ise “https://alanadiniz.com” adresine ulaşarak kurulumunu başlatıyoruz.

Magento-Kurulum-005

I agree to the above terms and conditions” yanındaki onay kutusuna tıklayarak “Continue” (Devam) düğmesi aracılığı ile kurulumumuzu sonraki aşamaya geçiriyoruz.

Bu sayfada zorunlu alanlar olan “Time Zone” (Saat Dilimi), “Locale” (Yeriniz) and “Currency”  (Para Birimi) bilgilerini listelerden seçerek “Continue” (Devam) düğmesi aracılığı ile ilerliyoruz.

Magento-Kurulum-006

Bu aşamada daha önce notunu aldığımız veritabanı detaylarının girişini yapıyoruz: “Database Name” (Veritabanı Adı), “User Name” (Veritabanı Kullanıcı Adı) and “User Password” (Veritabanı Kullanıcı Şifresi). Diğer seçenekleri bulunduğu haliyle bırakıp geçebilirsiniz. “Skip Base URL validation before next step” onay kutusunu seçtiğinizden emin olarak “Continue” (Devam) düğmesi aracılığı ile kurulumuzun sonraki aşamasına geçiyoruz.

Magento-Kurulum-007

Bu aşamada kişisel bilgilerimizi ve daha sonra sisteme giriş için kullanacağınız yönetici kullanıcısının sisteme giriş bilgilerini belirliyoruz. “Encryption Key” (Şifreleme Anahtarı) alanını boş bırakıyoruz, sistem sizin için bir tane anahtar oluşturacaktır. Son olarak “Continue” (Devam) düğmesine basıyoruz.

Magento-Kurulum-008

Son olarak sistemin sizin için oluşturduğu “Encryption Key” (Şifreleme Anahtarı) i not almanız önemli. “Encryption Key”  Magento tarafından şifreleri, kredi kartları ve diğer gizli bilgileri şifrelemek için kullanılacaktır.

Magento-Kurulum-009

Magento’nun kurulumu başarıyla tamamlandı!!! Şimdi onun “Frontend” (Kullanıcı ile etkileşimde bulunacak arayüz) veya “Backend” (Yönetici arayüzü) tarafına “Go to Frontend” ve “Go to Backend” düğmeleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “https://alan_adiniz_veya_IP” adresi aracılığı ile aşağıdaki resime benzeyecek olan magentonuzun önyüzüne ulaşabileceksiniz.

Magento-Kurulum-010

Yönetici arayüzüne ulaşmak isterseniz https://alan_adiniz_veya_IP/admin/ bağlantısını kullanmanız yeterlidir. Karşınıza çıkacak olan kullanıcı girişine daha önce bir kenara not aldığımız kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek aşağıda resmini gördüğümüz magentonun yönetici arayüzüne ulaşıyoruz.

Magento-Kurulum-011

Magento sanal marketinizi artık istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. İyi şanslar!!!

Yazar Hakkında

Comments are closed.